2017-2018 Members

Meet the team.


#

Professor Mike Massimino

Faculty Advisor

#

Professor Ioannis Kymissis

Faculty Advisor

#

Mohamed Haroun

Technical Advisor


#

Millen Anand

RASC-AL Mission Co-Director

#

Simon Anuszczyk

Rockets Mission Co-Director

#

Gabriel Brown

Rockets Mission Co-Director

#

Leena Chen

BIG Mission Director & Outreach Director


#

Olivia Chow

Aero Design Mission Co-Director

#

Julia Di

President Emeritus

#

Luke D'Cruz

RASC-AL Mars Ice Co-Director

#

Malik Drabla

Aero Design Mission Co-Director


#

Maggie Fei

Publicity Director

#

Chris Fryer

Micro-G Mission Co-Director

#

James Gong

Co-President

#

Lily He

Webmaster


#

Daniel Jeong

Cubesat Mission Co-Director

#

Ian Kennedy

Operations Advisor

#

Leon Kim

Co-President

#

Elliotte Lee

Operations Director


#

Jake Lee

Balloons Flight Director

#

Samuel Morgan

Cubesat Mission Co-Director

#

Tejit Pabari

Micro-G Mission Co-Director

#

Fernando Andrés Pascual

Treasurer


#

Aaron Pickard

RASC-AL Mission Co-Director

#

Jose Pablo Rueda

CAPCOM

#

Bret Silverstein

RASC-AL Mars Ice Mission Co-Director

#

Alexander Tuchler

Cubesat Mission Co-Director



General Body Members

Name School/Year Major
David Alvarez 2021 Mechanical Engineering
Liwaans Ajith Antonit Amuthan 2018 Mechanical Engineering
Lingyu An 2020 Computer Science
Jacob Austin 2020 CS/Math
Harsimran Singh Bath 2019 Computer Science
Maya Bhat 2019 ChemE
Madeleine Brennan 2021 Mechanical Engineering
Shane Brewer 2018(MS) Mechanical Engineering
Tony Butcher Grad Computer Science
Pelin Cetin 2022 CS + Mech Eng
Leena Chen 2020 Applied Mathematics
Jessalyn Chuang 2021 Earth and Environmental Engineering
Caleb Cook 2020 Chemistry
Robert Crawford 2021 Physics
Kyle Creech 2020 Applied Math
Arianna Dabreo 2021 Mechanical Engineering
Erica Diaz 2021 -
Thompson Eldredge 2021 Physics
Taia Fagerstrom 2021 Mechanical Engineering
Collin Francis 2018 Physics
Nathalie M. Hager 2021 Computer Science
Alaina Hartnett 2020 Chemistry, Physics
Noah Huber-Feely 2021 Computer Science
Sean Kelso 2020 Computer Science
Sian Lee Kitt 2021 Biomedical Engineering
Scott Lukas 2021 Mechanical Engineering
Tahmid Munat 2018 Computer Science
Megan Noga 2020 Electrical Engineering
Cleo Payne 2021 History
John Pederson 2019 Mechanical Engineering
Sarah Radway 2021 Computer Science
Gianluca Rago 2021 Computer Science
Jonathan Rich 2021 Computer Engineering
Marni Rosenthal 2021 Astrophysics
Stefani Shoreibah 2021 Biology & Art History
Rosemary Torola 2020 Computer Science
David Treatman 2020 History
Anya Volter 2020 Biomedical Engineering
Derek Wacks 2021 MechE & Astrophysics
Dianne Waweru 2020 Earth and Environmental Engineering
Elizabeth Whittier 2021 Electrical Engineering
Cathy Yang 2018 Electrical Engineering
Karina Yeh 2020 Biomedical Engineering
Qi Zhao 2021 Mechanical Engineering

For changes, contact the webmaster or any board member who can direct your request.